Kathleen Dustin

Kathleen Dustin - jak powiedział Oscar Wilde "Trzeba albo być dziełem sztuki albo nosić dzieła sztuki". Artystka przez duże A dzięki, której torebki z glinki polimerowej weszły na salony i trafiły do najbardziej znaczących muzeów sztuki współczesnej w Stanach Zjednoczonych.

Jak powiedział Oscar Wilde "Trzeba albo być dziełem sztuki albo nosić dzieła sztuki". Kathleen Dustin ludzie często zadają  pytanie: "Dlaczego robisz torebki? Dlaczego nie zrobisz jakiejś figurki czy rzeźby?" Odpowiedź jak się okazuje jest banalnie prosta. Według Kathleen figurki czy  rzeźby to wszak piękne, ale niezbyt praktyczne zbiorowiska kurzu. Torebka natomiast jest funkcjonalna. Nie tylko zdobi kobietę, ale wręcz ją dotyka i pieści, sprawiając, że  życie staje się po prostu piękniejsze.Kathleen Dustin  urodziła się 60 lat temu w Ever Green Park, w stanie Illinois. Jako dziecko marzyła o zostaniu pianistką jazzową lub podróżniczką. Pomysł zostania artystką zawdzięcza natomiast swojej matce, której świat powinien być wdzięczny. Po studiach z zupełnie innej dziedziny, matematyki,  skorzystała z okazji możliwości pobytu w Libanie, gdzie poznała nieznany wówczas nikomu, barwny produkt polimeru  gliny, z którego dziś właśnie  tworzy swoją sztukę.  Za sprawą kariery męża, jej życie przybrało na wiele lat nieco koczowniczy tryb, ponieważ małżeństwo mieszkało w wielu zakątkach świata m.in. Turcji, Arabii Saudyjskiej, basenie Morza Śródziemnego oraz Rosji. Z tego właśnie etapu życia, projektantka do dziś czerpie inspiracje dla swoich projektów.


W 1979 roku, jej artystyczna dusza została oficjalnie usankcjonowana dyplomem Master od Fine Arts, z ceramiki i rzeźby, Arizona State University. Od tego momentu Kathleen tworzy swoje dzieła, a jej materiałem głównym jest polimer gliny, który dzięki stosowanym przez nią technikom autorskim  przybiera tak niesamowite formy.Artystka jest  członkiem najstarszej w Stanach Zjednoczonych organizacji rzemieślników – Laegue of New Hampshire Craftsman oraz jurorem wielu prestiżowych wystaw. Prowadzi szereg warsztatów artystycznych, a jej kolekcje można podziwiać m.in.  w Philadelphia Museum of Fine Arts, Racine Art Museum, Wenham Art Museum, Newark Museum, Mingei International Museum w  San Diego.Więcej o tej niesamowitej kobiecie i artystce, jej życiu, pracy i przemyśleniach spisywanych na blogu,  znajdziecie na www.kathleendustin.com

Copyrights: